EN

Altın bakımı yapıldığı sürece uzun yıllar zerafetini ve ilk günkü ışıltısını asla kaybetmeyen bir madendir , aşağıdaki tavsiye ediceğimiz bakımları yaptığınız sürece ilk günkü ışıltısını koruyacaktır.

1-) Bir kabın içini alüminyum folyo ile iyice kaplayın, altın çelik veya benzeri kapla temas etmemesi gerekmektedir. Bu kabin içerisine iki yemek kaşığı kadar tuz atılıp karıştırılmış bir bardak su dökünüz. Altınları da kabin içerisine koyun ve yaklaşık 1-2 saat bekletin. Tuzun içerisindeki minareler altındaki kötü lekeleri çıkaracaktır.

2-) Kabin içine su ekleyip ısıtın. Su kaynamaya başlayınca bir miktar bulaşık sabunu (deterjan) ilave edip karıştırın. Maşa gibi bir tutacak ile altın bilezik, yüzük, küpe vs. gibi takılarınızı kaynayan su içerisine sokup bekletin. Su içerindeki bekleyen takıyı diş fırçası ile fırçalayın.

3-) Bir litre suyun içerisine 15 gram kadar rendelenmiş sabun ve 100 gram kadar amonyak ekleyiniz. Bakimi yapılacak takıları karışımın içine koyup yarim saat bekletin. Sonrasında bol soğuk suyla durulayın. Durulama işlemin ardından bir parça temiz deri parçasıyla silerek parlatabilir siniz.

4-) Altın takılarınızı parlatmak için karbonatta kullanabilirsiniz. Çok fazla bastırmadan karbonatla ovacağınız altın takılarınız daha parlak olacaktır.