EN
< GERİ

İzmir'in Yeni Markası Aska'nın Yıldızı Jewex'te Parladı

İzmir'in yeni markaı Aska'nın yıldızı Jewex'te parladı

2014 yılında alt yapı çalışmaları yapılan ve önemli bir hazırlık süreci geçiren Aska Kuyumculuk ; kuyum piyasasına adım attı . Sektörün deneyimli isimlerinden Timuçin Karakaş tarafından kurulan Aska Kuyumculuk ; piyasaya yeni bir soluk kazandırmayı hedefliyor . İlk olarak İzmir Jewex'te sahne alan Aska ; başarılı bir fuarı geride bıraktı . Henüz daha 9 aydır faaliyetlerine devam eden Aska; firma bünyesinde yer alan tecrübeli isimlerle kısa sürede önemli mesafeler almak istiyor ...

Kuyumculuk sektörümüz hızla gelisimine devam ediyor. Sektöre katılan yeni markalar , yüksek kaliteli ürünleriyle mevcut pastadan pay almaya çaba gösteriyorlar. Yeni kurulan Aska Kuyumculuk ; İzmir Jewex Fuarında çok iyi bir tanıtım yapma şansı yakaladı . Sektörün birçok önemli markasının ve yöneticilerinin yer aldığı fuarda , yeni bir markanın ve yöneticilerinin yer aldığı fuarda , yeni bir markanın kendini tanıtması için son derece elverişli koşullar bulunmaktaydı . Aska Kuyumculuk firma sahibi Timuçin Karakaş ; hem kendisinin hem aile fertlerinin uzun yıllardır kuyum piyasasında yer aldığını  , yeni markalarıyla bireysel anlamda farklı hedefleri yakalama arzusunda bulunduğunu söyledi .

Şu an itibariyle Aska Kuyumcuğun ürün portföyünde 22 ayar bilezik ve alyans ürünlerin yer aldığını berlirten Timuçin Karakaş ; "Önümüzdeki dönemde 14 ayar , farklı tarzdaki ürün gruplarna da markamızda yer açmayı düşünüyoruz . 2015 yılının ikinci yarısında bu düşünceyi hayata geçirmeyi planlıyoruz" dedi. Sektörümüz için oldukça zor geçen bir yıl olan 2014'te markalarının kurulmuş olmasının çeşitli sıkıntılarını ilk başalrda yaşadıklarını kaydeden Karakaş; "Her yeni marka için özellikle ilk 2 yıl büyük önem teşkil etmektedir . Fakat biz değerli çalışanlarımız ve tecrübemizle 3,4 ay gibi kısa bir zaman diliminde piyasaya hızlı bir giriş yaptık. Daha önceden sahip olduğumuz müşteri portföyümüzü yeni markamızda da etkin kullanmak istiyoruz" diye konuştu.

İzmir Jewex'e henüz markaları 1 yaşına girmeden katıldıklarını vurgulayan Karakaş; fuar döneminde altın fiyatlarının aşırı değer kazanmasının firmaların işlem hacimlerini genel olarak olumsuz etkilediğini dile getirerek sözlerini söyle sürdürdü:

"Fuar döneminde son yılların en yoğun hurda altın alımı yaşandı. Tabi ki bu ani yükseliş , yeni ürünlerin satışını belirli oranda negatif etkiledi . Yükselen altın fiyatlarının 14 Şubat sevgililer Günü öncesinde denk gelmesi çok olumsuz oldu. Herşeye rağmen özellikle İzmirli firmaların bu fuara sahip çıkmalarını ve desteklerini vermelerini arzu edyorum . Bence yerel fuarların yaşaması lazım . Sadece İstanbul'da fuarın düzenlenmesi yeterli olmayacaktır . Bugun İtalya'da 4-5 farklı şehirde takı fuarı düzenleniyor . Sırf bu yüzden bile İzmir Jewex büyük önem teşkil etmektedir. Markamız sadece Ege Bölgesinde değil farklı lokasyonlara da ürünlerini ulaştırmaya çalışıyor. Bugün itibariyle Karadeniz bölgemize Aska markalı alyanslarımızı iletiyoruz. Akdeniz'de Antalya bölgesine giriyoruz. Önümüzdeki dönemdeki Marmara bölgesinede de giriş yapmayı planlıyoruz. Diyarbakır ve Antep fuarlarını inceliyoruz. Önümüzdeki günlerde bu fuarlara katılım ile ilgili net kararımızı vereceğiz. 2015 yılında markamızı yoğun bir şekilde tanıtmak istiyoruz. Bu yıl , markamıza tanıtıma önem vereceğiz. 2015 yılının sektörümüz için zor bir yıl olacağını tahmin ediyorum."

Kaynak: KUYUMTIME Dergisi